Mapa
Asie > Filipíny
Rozloha:
300 000km2
Počet obyvatel:
91 (0 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Manila
Nejvyšší bod:
Mount Apo (2 954 m)
Používaný jazyk:
Filipínština, Angličtina, Španělština, Arabština
Náboženství:
80% římští katolíci, 10% protestanti, 5% muslimové, 5% menšiny
Měna:
filipínské peso (PHP)
Popis:
Doklady o přítomnosti člověka vzpřímeného na Filipínách jsou i 700 tisíc let staré. Ve středověku byly Filipíny rozdrobené na řadu drobných knížectví, v jejichž čele stáli rádžové (vesničtí předáci se nazývali dato). V 15. století se zde začal hlavně z Bruneje šířit na jih ostrovů islám (Suluské ostrovy, Mindanao).
---- Španělská nadvláda ----
V roce 1521 při své cestě kolem světa objevil ostrovy Fernão de Magalhães. V roce 1565 se staly španělskou kolonií Španělská Východní Indie (spolu s Marianami a Karolínami). Ve 2. polovině 19. století zesilovaly snahy místních obyvatel o získání nezávislosti. První povstání v roce 1872 bylo neúspěšné. Národním hrdinou, který je symbolem odboje proti Španělům byl lékař a básník, dr. José Rizal (mj. si dopisoval se středoškolským profesorem Ferdinandem Blumentrittem, pocházejícím z Prahy a působícím v Litoměřicích. To byl první, nejen český, ale i světový filipinista). Převážně muslimské Mindanao nebylo Španěly nikdy plně ovládnuto.
---- Americká nadvláda ----
Po španělsko-americké válce v roce 1898 a po americké invazi a filipínsko-americké válce se v roce 1901 Filipíny staly kolonií Spojených států amerických. Během filipínsko-americké války zemřelo 250 000 až milion filipínských civilistů. Filipíny tehdy měly 7 milion obyvatel.
V roce 2016 prezident Rodrigo Duterte rozpoutal válku proti drogám, při které bylo zabito více než 12 000 údajných pašeráků a uživatelů drog.
zobrazit podrobnosti
Fotogalerie - Filipíny