Mapa
Evropa > Belgie
Rozloha:
30 529km2
Počet obyvatel:
10 583 382 (347 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Brusel
Nejvyšší bod:
Signal de Botrange (694 m)
Používaný jazyk:
Nizozemština, Francouzština, Němčina
Náboženství:
římskokatolické 77%, islám, protestantství, anglikánství a judaismus
Měna:
euro (EUR)
Popis:
Belgie (nizozemsky België, francouzsky Belgique, německy Belgien), oficiálně Belgické království, je federativní konstituční monarchie ležící v západní Evropě. Belgie hraničí s Francií (620 km) na jihu, s Lucemburskem (148 km) a Německem (167 km) na východě a s Nizozemskem (450 km) na severu. Ze severozápadu omývá Belgii Severní moře (66 km). Belgie je členskou zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).
V zemi jsou tři oficiální jazyky: nizozemština, francouzština a němčina. Kulturně, politicky a sociologicky se Belgie skládá ze dvou velkých společenství, nizozemsky mluvících Vlámů a frankofonních Valonů, v zemi žije také menší německá komunita. Belgická federace se skládá ze 3 společenství, rozdělených podle jazykového principu,
Vlámského společenství (niz. Vlaamse Gemeenschap)
Francouzského společenství (fr. Communauté francaise)
Německojazyčného společenství (něm. Deutschsprachige Gemeinschaft)
a ze 3 regionů, rozčleněných podle principu územního:
Vlámský region (Flandry, niz. Vlaams Gewest, něm. Flandern)
Valonský region (fr. Région Wallonne, něm. Wallonie)
Region Brusel-hlavní město (niz. Brussels Hoofdstedelijk Gewest, fr. Région de Bruxelles-Capitale, něm. Die Region Brüssel-Hauptstadt)
Každý region a každé společenství má svůj vlastní legislativní orgán – parlament, a orgán exekutivní – vládu (či radu), s výjimkou Vlámska a Vlámského společenství, které mají vládu i parlament dohromady. Včetně orgánů federálních tak v Belgii působí 6 vlád a 6 parlamentů zároveň.
Patronem Belgie je svatý Josef, národní heslo zní Jednota posiluje (niz. Eendracht maakt macht, fr. L\'union fait la force, něm. Einigkeit macht stark).
zobrazit podrobnosti
Fotogalerie - Belgie