Mapa
Evropa > Dánsko
Rozloha:
43 094km2
Počet obyvatel:
5 564 219 (129 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Kodaň
Nejvyšší bod:
Gunnbjørn (3 700 m)
Používaný jazyk:
Dánština
Náboženství:
luteráni 85%, katolíci, muslimové
Měna:
dánská koruna (DKK)
Popis:
Dánsko (dánsky Danmark) je země ležící v severní Evropě. Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království (Kongeriget Danmark). Grónsko (největší ostrov na světě) a Faerské ostrovy, jež leží v Atlantském oceánu, disponují autonomií, nejsou členy Evropské unie a každý z nich deleguje dva zástupce do parlamentu (Folketingu). Pro vztah kontinentálního Dánska a obou autonomních území je používán polooficiální termín Rigsfællesskabet.
Dánsko bez autonomních území má rozlohu 42 924 kilometrů čtverečních (tato rozloha se však v čase mírně mění, kvůli erozi pobřeží), s nimi 2 210 579 kilometrů čtverečních. Je nejjižnější ze severských zemí, neleží na Skandinávském poloostrově. Je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy Fyn, Sjælland a více než čtyřmi stovkami dalších menších ostrovů. Po celém území má nízkou nadmořskou výšku a je velmi rovinaté.
Na východě je omýváno Baltským mořem a na západě mořem Severním. Jedinou suchou hranici má na jihu s Německem (68 kilometrů), další blízké země jsou na jihu Polsko, na severu a severovýchodě Švédsko a na severu Norsko.
Od roku 1849 je Dánsko konstituční monarchií a parlamentní demokracií. Vláda i parlament sídlí v hlavním městě Kodani. Podle sčítání z roku 2018 má Dánsko 5,8 milionu obyvatel (Grónsko a Faerské ostrovy mají každý okolo 50 tisíc obyvatel). Většina Dánů, asi 60 % z nich, žije v Kodaňské aglomeraci, což je metropolitní oblast, která se velmi malou částí rozkládá i ve Švédsku. Samotné hlavní město Kodaň má 600 000 obyvatel.
Dánsko je od roku 1973 členem Evropské unie, je také součástí schengenského prostoru, zachovává si však vlastní měnu. Je jedním ze zakládajících členů NATO. Je rovněž členem Severské rady, významného sdružení regionální spolupráce.
Dánsko je považováno za jednu z nejvíce ekonomicky a sociálně rozvinutých zemí světa. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu z roku 2017 má 9. nejvyšší hrubý domácí produkt (nominální na hlavu) na světě a 20. nejvyšší v paritě kupní síly. Podle indexu lidského rozvoje, jejž počítá OSN, nabízí 11. nejvyšší kvalitu života na světě (2018) a 9. nejvyšší podle tzv. narovnaného indexu lidského rozvoje.(očištěného od nerovností ve společnosti). Dánsko má nejvyšší celkové zdanění (procento k HDP) v Evropě, a tedy i jedno z nejvyšších na světě (přes 47 procent). Podle měření OECD z roku 2011 má Dánsko nejvyšší sociální mobilitu na světě a druhé nejšťastnější obyvatelstvo planety. Světové ekonomické fórum označuje Dánsko za 12. nejkonkurenceschopnější zemi světa. Podle indexu časopisu The Economist má pátou nejkvalitnější demokracii (2017). Podle Transparency International má nejnižší míru korupce na světě (2016).
zobrazit podrobnosti