Mapa
Evropa > Ukrajina
Rozloha:
603 700km2
Počet obyvatel:
45 644 419 (76 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Kyjev
Nejvyšší bod:
Hora Hoverla (2 061 m)
Používaný jazyk:
Ukrajinština, Ruština, Krymská tatarština
Náboženství:
pravoslavné a řeckokatolické křesťanství
Měna:
ukrajinská hřivna (UAH)
Popis:
Ukrajina ( ) je země ležící ve východní Evropě, na východě hraničí s Ruskem, na jihozápadě s Moldavskem (včetně neuznaného Podněstří), Rumunskem, na západě s Maďarskem, Slovenskem a Polskem, na severu s Běloruskem. Jižní hranice je tvořena Černým a Azovským mořem, přičemž mezi těmito dvěma moři se nachází poloostrov Krym, který byl v roce 2014 anektován Ruskou federací. Hlavní město Kyjev leží na Dněpru, největší ukrajinské řece.
Ukrajinská republika získala nezávislost roku 1991 po rozpadu Sovětského svazu, zároveň je zakládajícím členem Společenství nezávislých států. Ukrajina je unitární stát, který se dělí na 24 oblastí, dvě města se zvláštním statusem (Kyjev a Sevastopol, který je od března 2014 anektován Ruskou federací) a autonomní republiku Krym (taktéž anektovanou Ruskou federací v roce 2014).
Tzv. oranžová revoluce na konci roku 2004 přinesla obrat v ukrajinské politice, na rozdíl od spíše „proevropské“ západní části je však východ a v menší míře i jih kulturně a politicky orientován spíše na Rusko. O desetiletí později toto rozdělení vedlo k prozápadnímu hnutí Euromajdan, přičemž Rusko využilo situace k anexi Krymu kde je většina obyvatel nakloněná spíše Ruské federaci.
zobrazit podrobnosti