Mapa
Evropa > Ukrajina
Rozloha:
603 700km2
Počet obyvatel:
45 644 419 (76 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Kyjev
Nejvyšší bod:
Hora Hoverla (2 061 m)
Používaný jazyk:
Ukrajinština, Ruština, Krymská tatarština
Náboženství:
pravoslavné a řeckokatolické křesťanství
Měna:
ukrajinská hřivna (UAH)
Popis:
Ukrajina ( ) je země ležící ve východní Evropě, na východě hraničí s Ruskem, na jihozápadě s Moldavskem (včetně neuznaného Podněstří), Rumunskem, na západě s Maďarskem, Slovenskem a Polskem, na severu s Běloruskem. Jižní hranice je tvořena Černým a Azovským mořem, přičemž mezi těmito dvěma moři se nachází poloostrov Krym. Hlavní město Kyjev leží na Dněpru, největší ukrajinské řece.
Ukrajinská republika získala nezávislost roku 1991 po rozpadu Sovětského svazu, zároveň je zakládajícím členem Společenství nezávislých států. Ukrajina je unitární stát, který se dělí na 24 oblastí, dvě města se zvláštním statusem (Kyjev a Sevastopol) a autonomní republiku Krym. Poloostrov Krym včetně města Sevastopolu byl v březnu 2014 anektován Ruskou federací.
Tzv. oranžová revoluce na konci roku 2004 přinesla obrat v ukrajinské politice, na rozdíl od silně „proevropské“ západní části jsou však východ a do určité míry i jih Ukrajiny jazykově, kulturně a politicky orientovány spíše na Rusko. O desetiletí později toto rozdělení vedlo k prozápadnímu hnutí Euromajdan, přičemž Rusko využilo vzniklé situace k anexi Krymu, kde je většina obyvatel nakloněná k Ruské federaci.
zobrazit podrobnosti